Kratom (odborně Mitragyna speciosa) je strom rozšířený hlavně v jihovýchodní Asii, původně však pochází z Indonésie. Již po staletí se kratom využívá místními obyvateli pro jeho přírodní účinky jako třeba stimulace, soustředění či relax. V posledních 10 letech si kratom získává stále větší oblibu i v západním světě a to právě díky zmiňovaným účinkům, které jsou schopny částečně ovlivnit jak fyzické, tak i psychické vnímání těla. V tomto průvodci si rozdělíme kratom dle nejčastějších druhů a ke každému si řekneme na jaké potřeby se daný kratom užívá.
Základní rozdělení účinků
To jak kratom, konkrétně na Vás, bude působit se nedá jednoduše říci. Důležitými faktory při užívání kratomu jsou také dávkování a vaše biologické predispozice. Pokud budeme brát v potaz dávkování, tak účinky dle tohoto specifika mohou být následující:
Stimulační účinky - Spíše nižší a nepravidelné dávky kratomu mohou působit stimulačně a díky tomu budete mít více energie, zvýšenou koncentraci a lepší výkon
Euforické účinky - Spíše střední dávka, která si zachovává částečně výhody z první zmíněné, avšak zlepší se Vám nálada a zažíváte mírnou euforii.
Sedativní účinky - Vysoké dávky kratomu působí sedativně a analgeticky, což má za následek ospalost, relaxaci, velkou euforii či tlumení, jak fyzické, tak psychické bolesti.
Ale o dávkování kratomu jsme psali podrobněji v tomto článku. A teď na to nejdůležitější. A to kromě dávkování je hlavně odrůda kratomu, kterou si vyberete užívat.
Každý druh kratomu má jiné účinky
Základní rozdělení kratomu je na 3 druhy - zelený kratom, bílý kratom a červený kratom. Tyto druhy jsou odlišné díky rozdílnému stáří stromu. Bílý kratom se získává z mladé rostliny, zelený kratom z dozrávající a červený kratom ze zcela vyzrálé dospělé rostliny. Ostatní odrůdy kratomu jako zlatý, žlutý aj. jsou již jen namíchané kratomy základních třech druhů.
Bílý kratom
Jak bylo zmíněno, tak bílý kratom pochází z mladších stromů - ještě z těch nedozrálých. Proto si zachovává povzbuzující a energizující účinky. Nejvíce ho užívají lidé, kteří chtějí zlepšit soustředění a produktivitu.
Účinky bílého kratomu:
- Zvýšená energie
- Větší soustředění či koncentrace
- Mírná euforie
- Lepší nálada
- Zvýšená motivace
- Možno využít i jako pre-workout při cvičení
Kdo nejčastěji bílý kratom užívá?
- Studenti v přípravách na zkoušky
- Pracovníci kanceláří či osoby s náročnou psychickou prací
- Lidé, chodící do posilovny nebo provozují nějaký sport
Zelený kratom
Zelený kratom se nachází někde ve středu mezi bílým a červeným kratomem. Dokáže si totiž zachovat účinky bílého kratomu, avšak přidá k tomu relaxaci, která je spíše specifická pro červený kratom.
Účinky zeleného kratomu
- Zvýšená energie
- Zvýšená komunikace
- Zvýšená bdělost a soustředění
- Lehká euforie
- Poskytuje více “klidu” avšak bez sedativního účinky
- Velmi mírné analgetické účinky (pomáhá při velmi mírných bolestech)
Kdo nejčastěji zelený kratom užívá?
- Studenti v přípravách na zkoušky
- Lidé s náročným zaměstnáním na psychiku
- Lidé, hledající rovnováhu mezi stimulací a relaxací
- Introverti, pro zlepšení komunikace
Červený kratom
Červený kratom pochází převážně z plně dozrálých až přezrálých listů stromu. Díky tomu má své specifické účinky, čímž se stává silně sedativním a analgetickým pomocníkem. Nejvíce ho užívají lidé v důchodovém věku pro zmírnění bolestí či lidé trpící nějakou fyzickou či psychickou bolestí.
Účinky červeného kratomu:
- Silná euforie
- Velké uvolnění a relaxace
- Zmírnění chronických bolestí
- Lepší spánek a pomoc s nespavostí
- Pomoc při úzkostech a stresu
- Při vyšších dávkách až sedativní účinky
Kdo červený kratom nejčastěji užívá?
- Lidé trpící fyzickými bolestmi
- Lidé trpící psychickými bolestmi
- Osoby mající problémy se spánkem
- Osoby hledající relaxaci a uvolnění
Žlutý kratom
Žlutý kratom se neřadí již mezi základní druhy kratomu. Jedná se většinou o mix kratomu zeleného a červeného. Účinky se dají více přirovnat k zelenému kratomu s nezanedbatelnou dávkou červeného.
Účinky žlutého kratomu
- Motivace a povzbuzení
- Relaxace
- Stimulace, však trochu větší euforie (ve srovnání se zeleným kratomem)
- Pomoc při mírných bolestech a stresu
Kdo žlutý kratom nejčastěji užívá?
- Lidé hledající rovnováhu mezi povzbuzením a relaxací
- Lidé, kteří chtějí více zvládat stres a úzkost
- Lidé, hledající příjemné naladění
Jak dlouho účinky kratomu trvají?
účinky kratomu se dostaví cca do 30 minut po užití. Záleží zda užíváte kratom na lačno či po jídle. Pokud kratom užíváte po jídle účinky se mohou dostavit se zpožděním. Délka stavu pak závisí na druhu kratomu a dávkování, ale obecně se dá říci, že účinky vydrží cca 3 - 6 hodin.
Vedlejší účinky kratomu
Je také dobré zmínit, že i kratom může mít vedlejší nežádoucí účinky. Dostavují se převážně při předávkování resp. při špatně zvolené dávce. Proto doporučujeme dávkovat kratom pomocí váhy, nikoliv jen “odhadem” pomocí lžíce. O dávkování si můžete přečíst více v tomto článku. Také se vedlejší účinky mohou dostavit při dlouhodobém a pravidelném užívání. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří:
- Nevolnost
- Zmatenost
- Zácpa
- Nespavost (při nízkých dávkách a při užívání k večeru)
- Zvýšený srdeční tep
- Sucho v ústech
- Nechuť k jídlu
- Při častém užívání zvýšení závislosti
Většina vedlejších účinků se projevuje právě kvůli špatnému dávkování či při vyšších dávkách nebo dlouhodobém užívání. Proto se těmto faktorům snažte vyhnout.
Legálnost kratomu v ČR
Kratom si můžete v ČR volně koupit a užívat, tím nic neporušujete. Problém je spíše v prodeji. My jako prodejce nesmíme právě uvádět na produktové stránce přínosy či účinky jednotlivých kratomů a kratom můžeme prodávat jen třeba jako sběratelský předmět.
Tento článek slouží pouze pro informativní účely a v žádném případě nikoho nenabádá k užívání kratomu. Cílem je poskytnout přehled o účincích kratomu a pomoci čtenářům lépe se v této problematice orientovat. Upozorňujeme, že kratom není v České republice schválen jako potravinový doplněk ani léčivo a je prodáván výhradně jako sběratelský předmět. Jakékoliv rozhodnutí o jeho užívání je na vlastní odpovědnost čtenáře.